#dijitalsanatlargezegeni
Web sitenizin analizi ile doğru kitleye ulaşın
Eylül 17, 2018
Web sitenizin analizi ile doğru kitleye ulaşın

Web site analiniz siteleri ile birlikte doğru kitlenizi belirleyerek çalışmalarınıza şekil verebilirsiniz. Bunun için Yandex Metrica ve Google Analytics gibi araçları kullanabilirsiniz. Bu araçlar ile günlük ziyaretçi sayınız , daha çok hangi yaş aralığına hitap ediyorsunuz , sitenizde daha çok hangi bağlantılar daha çok ziyaret ediliyor bunun gibi bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

Adım adım bu analiz araçları size ne gibi istatistikler veriyor , bunların size ne gibi yararları olabilir birlikte inceleyelim.

Günlük/Aylık/Yıllık Ziyaretçi Sayınız

Ziyaretçilerinizin sizi daha çok hangi mecralardan bulduğu önemli bir konu. Reklam verdiğiniz döneme göre diğer zamanlarda sitenize gelen kişi sayısı düşüyorsa bunun için sitenize daha önce ziyaret eden kişileri sitenize tekrar gelmeleri için çalışmalar yapabilirsiniz. Buna örnek vermek gerekirse ,

  • Sitenizi sürekli güncel tutmamız gerekiyor. Sitenizden geri bildirim almaları için site içinde abone olmalarını sağlayabilirsiniz.
  • Yeni kampanyalar & paketler düzenleyebilirsiniz
  • Sosyal medya hesaplarınızı beğenmelerini sağlayarak sizi takip etmelerini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca bu ziyaretçilerin sitenize tekrar dönüp sitenizde zaman geçirip geçirmediğini de  analiz araçlarında takip edebilirsiniz.

Hangi bağlantılar daha çok ziyaret ediliyor. 

Ziyaretçilerinizin en çok hangi bağlantıyı ziyaret ettiğini görerek hangi alanlara önem vermeniz gerektiği hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.

Ziyaretçileriniz sitenizde ne kadar vakit geçiyor

Kullanıcılar sitenize girip hemen çıkıyorlar mı yada ne kadar zaman geçiriyor bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu doğrultuda hemen çıkma oranını en az indirmek için sitenize ilk girişte ziyaretçilerin ilgisi çekmek için ürünleriniz&hizmetleriniz hakkında görseller yada animasyonlar kullanabilirsiniz.

Sitenizden çıkmayıp sitenizde gezintiye çıkan kullanıcılar sitenize girdikten sonra hangi sayfada ne kadar vakit geçirdiğinin istatiğini alabilir , genellikle kullanılar sitenizi ziyaret ettiğinde sırasıyla hangi sayfalarda bilgisi alabilirsiniz.

Hedef yaş kitleniz

Hangi yaş gruba hitap ettiğinizi öğrenebilirsiniz. Yapacapınız çalışmalarda bu yaş grubuna hitap ederek devam edebilir yada diğer yaş gruplarını da dahil etmek için çalışmalar yapabilirsiniz.

Ziyaret eden kullanıcılarınızın cihaz türü

Sitenizdeki indirme linklerinden kaç indirme gerçekleşti ?

Tıklama haritası

Tıklama haritası ile sitenizde tıklanan alanların sıcaklık haritasını görebilirsiniz.

Kaydırma haritası

Ziyaretçileriniz hangi alanlarda daha çok vakit geçirdiğiniz daha detaylı bir şekilde inceleyin.

 

One thought on “Web sitenizin analizi ile doğru kitleye ulaşın

  1. Furkan dedi ki:

    Dneme

Yorum Yap

Tüm alanların doldurulması zorunludur